O festiwalu

Festiwal Jazzowy WąbJAZZno, którego czwarta edycja odbywa się w dniach od 1 do 4 sierpnia 2024r. w Wąbrzeźnie, kontynuuje swoją podróż. Kierując się pasją do jazzu, pragnie krzewić kulturę wśród lokalnej społeczności.

Zrodzone z koncepcji dojrzewającej na przestrzeni wielu lat, ale także z wielu owocnych przypadków, WąbJAZZno od samego początku pragnie udowodnić, że „JAZZ nie gryzie” i może stanowić źródło niezwykłej inspiracji oraz twórczej wolności.

Festiwal skupia się na prezentacji różnorodnych stylów jazzowych, począwszy od tradycyjnych brzmień, aż po nowoczesne eksperymenty, uwzględniając również te, które wykraczają poza granice muzyki. Stwarza to płaszczyznę dla różnorodności kulturowej mającą potencjał poszerzania horyzontów i inspiruje do twórczego spojrzenia na świat.

W ramach festiwalu WąbJAZZno odbyło się już ponad 50 koncertów oraz wydarzeń, a do Wąbrzeźna przyjechało ponad 130 artystów, wśród nich największe gwiazdy polskiej oraz światowej sceny Jazzowej m.in: Ewa Bem, Anna Maria Jopek, Marek Napiórkowski, Wojtek Pilichowski, Atom String Quartet, Bendik Hofseth czy Benoit Sourisse. Publiczność festiwalowa to już łącznie ponad 3000 osób.Festiwal WąbJAZZno został doceniony i dumnie reprezentuje miasto Wąbrzeźno na prestiżowej Mapie 70 jazzowych festiwali w Polsce, wydawanej przez Kwartalnik JAZZPress. O festiwalu powstała także audycja w radio JAZZ.FM

WabJAZZno.4 to kolejne wielkie wyzwanie. Nasze zaproszenie przyjął nie tylko Krzysztof Ścierański – legenda polskiej muzyki, ale także wspaniały zespół Walk Away, który współpracował min. z Urszulą Dudziak. Podczas festiwalu wystąpi również zespół Q YA VY w którym gra min. Jose Torres w towarzystwie wybitnych polskich muzyków jazzowych.

Tegoroczny festiwal to ukłon w stronę historii polskiego JAZZu. Sobotni wieczór uświetni projekt “Tribute to Polski JAZZ”, którego autorem jest wybitny perkusista Tomasz Mądzielewski, a zagra z nim 14 muzyków młodego pokolenia. Festiwal już tradycyjnie poprowadzi Jerzy Szczerbakow, dziennikarz radia JAZZ.fm i prezes Fundacji Popularyzacji Jazzu Eurojazz.

W planie są równiez warsztaty muzyczne, projekcja filmów oraz wieczór taneczny, tym razem w rytmie muzyki pochodzącej z Karaibów.

Festiwal Jazzowy WąbJAZZno, który od pierwszej edycji odkrywa nowe obszary i definiuje swoją tożsamość, stanowi przestrzeń, gdzie jazz spotyka pasję, kreatywność i różnorodność. To wyjątkowe doświadczenie, które pozostaje w naszych sercach na długo, inspirując nas do dalszych poszukiwań muzycznych i artystycznych.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasto Wąbrzeźno.

Serdecznie zapraszamy,
Stowarzyszenie FORMA