Krzysztof Ścierański Quartet :: koncert

Krzysztof Ścierański to nie tylko wybitny basista i kompozytor, ale także – co nieraz nam zaprezentował – świetny gitarzysta. W środowiskach artystycznych nie trzeba go przedstawiać, wystarczy wymienić jego imię, nazwisko i wszyscy doskonale wiedzą, o kogo chodzi. Tworzy muzykę instrumentalną improwizowaną. 

Na przestrzeni minionych 50 lat twórczej i nie tylko jazz-rockowej działalności, dał się poznać jako członek słynnych polskich zespołów: Anawa, Laboratorium, Air Condition, String Connection, a potem lider zakładanych od lat 80. super grup: Ścierański Surzyn Trio, Ścierański Trio, Music Painters, The Colors, New Quartet, Ścierański Quartet. 

Marek Grechuta, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Jarek Śmietana, Tomasz Stańko, Janusz Muniak – byli dla niego najlepszą uczelnią muzycznego kształcenia i doskonalenia. 

Nie sposób wymienić wszystkich składów i wykonawców, z którymi współpracował, nagrywał płyty, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów, spektakli i innych projektów. O szerokim spektrum jego aktywności świadczy 163 płyt w tym 12 autorskich, które ma w swojej dyskografii.

Grał na międzynarodowych festiwalach jazzowych w 27 krajach Europy a także w dalekich Indiach, Indonezji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych ( Jazz Jamboree, Jazz Yatra’78, Jak Jazz Jakarta, Zurich Jazz Fest, North Sea Jazz Fest, Reno Jazz Fest, International Jazz Fest Montreal )

Ze światowej czołówki docenili jego udział we wspólnych występach takie tuzy jak: Pat Metheny, Paul Wertico, Carlos Johnson, Bill Bruford, Will Calhoun, Carl Palmer, Buddy Miles, Esperanza Spalding, Boby McFerrin i inni. 

To również twórca sonorystycznych brzmień oraz technik, prekursor unikalnych recitali solowych na gitarę basową i wirtuoz muzyki improwizowanej. 

Nade wszystko jednak ten gitarowy wojownik daje nam odczuć, że ładne melodie to lek na dzisiejsze dziwne eksperymenty i przy okazji przypomnienie, że forma, rytm i harmonia są najważniejszymi elementami muzyki.

Zespół wystąpi w składzie:
Krzysztof Ścierański – gitara basowa, midi bass, gitary
Waldemar Gołębski – EWI
Grzegorz Górkiewicz – instrumenty klawiszowe
Marcin Ścierański – perkusja