„Zbigniew Seifert – Przerwana podróż” (2022 r), film dokumentalny

OPIS FILMU:

„Zbigniew Seifert – Przerwana podróż” (2022 r), film dok
reż. Robert Kaczmarek
Czas: 80 min
Jedna z najważniejszych filmowych biografii w historii polskiej filmografii jazzowej ostatnich dekad. Filmowa opowieść o genialnym artyście opowiadana wspomnieniami wybitnych jazzmanów, przyjaciół, członków rodziny i świadków tamtych czasów. Robert Kaczmarek, reżyser filmu, doskonale uchwycił klimat epoki i jej wpływ na życie artystyczne kraju z jednoczesnym kontekstem indywidualnych losów rodziny Seifertów od powojnia po koniec lat 70. i nieoczekiwaną, przedwczesną śmierć artysty.

W filmie śledzimy losy Seiferta od wczesnych szkolnych lat, pierwszych muzycznych fascynacji i artystycznych przyjaźni. Opis jego późniejszych działań i rozwój muzycznej kariery wzbogacony został cytowanymi fragmentami listów do rodziny z dalekich podróży, które dobrze ilustrują jego więź z rodzicami, zwłaszcza z matką. Obraz wielkiego artysty uzupełniają wspomnienia świadków jego artystycznego życia: dziennikarza radiowego Antoniego Krupy czy fotografika Adama Bujaka.

O swojej bliskiej przyjaźni z Seifertem opowiadają także członkowie jego kwartetu (m.in. Jan Gonciarczyk, Janusz Stefański), Tomasz Stańko, wybitne postacie europejskiego środowiska jazzowego (Michel Herr, Philip Catherine, Jasper Van Hof)) a także siostra Małgorzata i żona Agnieszka.

Film Zbigniew Seifert – Przerwana Podróż to ważny głos w sprawie historii polskiej biografistyki filmowej. To nurt w którym R.Kaczmarek wypowiedział się najpełniej realizując pełny filmowy tryptyk poświęcony trzem ważnym postaciom polskiego środowiska jazzowego (Komeda, Mieczysław Kosz, Zbigniew Seifert). Jednocześnie to cykl, który znacząco podtrzymuje i utrwala pamięć po wybitnych osobowościach jazzowego świata. Z.Seifert zajmuje wśród nich miejsce szczególne. Jako jeden z bardzo nielicznych polskich jazzmanów w zawrotnym tempie, niespełna dekady, stał się rozpoznawalnym i cenionym muzykiem poza granicami kraju, szczególnie w Europie i Ameryce. To powodowało, że ta filmowa biografia była od dekad(!) paląco potrzebna. Może to sprawi, że Seifert i jego muzyka odżyje i zaistnieje w świadomości dzisiejszych, najmłodszych pokoleń odbiorców i adeptów, tak popularnych w ostatnich latach w Polsce, jazzowych skrzypiec

Opis reżysera:

ROBERT KACZMAREK
Reżyser, scenarzysta i twórca wielu dokumentów filmowych, w tym ważnego tryptyku biograficznego, którego bohaterami stali się trzej nieżyjący polscy jazzmani: Krzysztof Komeda, Mieczysław Kosz i Zbigniew Seifert.

Opis prowadzącego spotkanie:

ANDRZEJ WINISZEWSKI:

Dziennikarz muzyczny, autor setek publikacji na temat jazzu i filmu w polskiej prasie muzycznej oraz audycji radiowych w programach Polskiego Radia i RadioJAZZ.FM. Twórca projektu Polska Filmografia Jazzowa i autorskiej audycji „JazzMovie” w RadioJAZZ.FM, w której od lat odkrywa i przypomina nieznane ścieżki muzyczne tworzone przez jazzmanów na potrzeby polskiego kina. Dyrektor merytoryczny tworzonego wspólnie z Fundacją Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ – Festiwalu JAZZ W FILMIE. PL. Od lat opowiada podczas festiwalowych spotkań o filmowych dziejach polskiego jazzu i jego związkach z polską kinematografią. Animator spotkań z wybitnymi polskimi reżyserami i promotor ich twórczości filmowej z jazzem w tle. Organizator przeglądów i prezentacji jazzowego kina, zajęć edukacyjnych i popularyzatorskich związanych z polską kinematografią i muzyką filmową dla dzieci i młodzieży.

JAZZ W FILMIE. PL
Wieczór filmowy odbędzie się w ramach projektu JAZZ W FILMIE. PL, który poświęcony jest wyłącznie polskim filmom z jazzem w tle! Projekt tworzony przez Fundację Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ (wydawcę JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM organizatora koncertów jazzowych) w formie festiwalowej został zainaugurowany w 2022 roku. Druga festiwalowa odsłona odbędzie się na jesieni 2023 roku w Warszawie. Projekt zakłada także pokazy specjalne podczas festiwali jazzowych.